Blacha czarna – rodzaje i zastosowanie
Poznaj rodzaje, zastosowanie i różnice pomiędzy popularnymi rodzajami blach czarnych - czym różni się blacha zimnowalcowana od gorącowalcowanej?

Blacha czarna oznaczana s235 i s355 to stal czarna węglowa. Litera „S” oznacza stal konstrukcyjną, a numer za nią wskazuje granicę plastyczności w MPa. 

Cieszy się powodzeniem ze względu na jej właściwości. Stóp żelaza z węglem, aby uzyskać swoje właściwości, zostaje poddany obróbce plastycznej oraz cieplnej. Im większa zawartość węgla w stali, tym będzie twardsza i odporna na działania.

Stal gorącowalcowana i zimnowalcowana

Blacha czarna występuje pod dwoma nazwami gorącowalcowana  i zimnowalcowana. Gorącowalcowaną wykorzystywana jest do kolejnych obróbek stali. Zimnowalcowana jest cieńsza w porównaniu do gorącowalcowanej, a jej jakość jest wyższa. Z tego powodu wykorzystywana jest do produkcji gotowych elementów.

Zastosowanie blachy czarnej

Blacha czarna dostępna jest w arkuszach lub specjalnych kręgach. Ma szerokie zastosowanie, ponieważ jest półproduktem. Najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie oraz ślusarstwie.

Z blachy czarnej wykonuje się m.in: blachy ryflowane, perforowane i płaskie. 

Blacha ryflowana

Blacha ryflowana, która ma delikatnie wytłaczany wzorek często nazywana żeberkiem posiada właściwości antypoślizgowe. Wykorzystuje się ją do produkcji elementów stopni, podestów i pomostów roboczych. Blachę ryflowaną często wykorzystuje się w wystroju wnętrz – jako dopełnienie industrialnych aranżacji pełni funkcję blatów stołów oraz mebli. Może być także stosowana w celu wykończenia ścian oraz obudowy mebli kuchennych. 

Blacha perforowana

Blacha perforowana (blacha płaska) wykorzystywana jest do produkcji różnego rodzaju podkładek , pojazdów, maszyn a także kontenerów.

Blacha płaska

Blacha płaska często pokryta jest np: poliestrową farbą proszkową produkuje się kwietniki do zastosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Data wpisu: 

2022-08-31

Kategoria:

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Przeczytaj też

image

Targi Made in Steel 2023

Udział w targach Made in Steel 2023, trwających od 9 do 11 maja 2023 roku w Mediolanie, okazał się dla naszego przedsiębiorstwa niezwykle owocny. Przybyliśmy tam z myślą o tym,…
image

Życzenia świąteczne

Życzymy państwu, aby ten świąteczny czas był okazją do radości i spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi. Niech te szczególne dni obfitują w piękne chwile i niosą nadzieję na…
image

Targi Budownictwa i Architektury – BUDMA 2023

Byliśmy na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2023, które trwały od 31 stycznia do 3 lutego 2023 roku w Poznaniu. Targi BUDMA to czas biznesowych spotkań, prezentacji innowacyjnych rozwiązań,…