Blacha czarna – rodzaje i zastosowanie
Poznaj rodzaje, zastosowanie i różnice pomiędzy popularnymi rodzajami blach czarnych - czym różni się blacha zimnowalcowana od gorącowalcowanej?

Blacha czarna oznaczana s235 i s355 to stal czarna węglowa. Litera „S” oznacza stal konstrukcyjną, a numer za nią wskazuje granicę plastyczności w MPa. 

Cieszy się powodzeniem ze względu na jej właściwości. Stóp żelaza z węglem, aby uzyskać swoje właściwości, zostaje poddany obróbce plastycznej oraz cieplnej. Im większa zawartość węgla w stali, tym będzie twardsza i odporna na działania.

Stal gorącowalcowana i zimnowalcowana

Blacha czarna występuje pod dwoma nazwami gorącowalcowana  i zimnowalcowana. Gorącowalcowaną wykorzystywana jest do kolejnych obróbek stali. Zimnowalcowana jest cieńsza w porównaniu do gorącowalcowanej, a jej jakość jest wyższa. Z tego powodu wykorzystywana jest do produkcji gotowych elementów.

Zastosowanie blachy czarnej

Blacha czarna dostępna jest w arkuszach lub specjalnych kręgach. Ma szerokie zastosowanie, ponieważ jest półproduktem. Najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie oraz ślusarstwie.

Z blachy czarnej wykonuje się m.in: blachy ryflowane, perforowane i płaskie. 

Blacha ryflowana

Blacha ryflowana, która ma delikatnie wytłaczany wzorek często nazywana żeberkiem posiada właściwości antypoślizgowe. Wykorzystuje się ją do produkcji elementów stopni, podestów i pomostów roboczych. Blachę ryflowaną często wykorzystuje się w wystroju wnętrz – jako dopełnienie industrialnych aranżacji pełni funkcję blatów stołów oraz mebli. Może być także stosowana w celu wykończenia ścian oraz obudowy mebli kuchennych. 

Blacha perforowana

Blacha perforowana (blacha płaska) wykorzystywana jest do produkcji różnego rodzaju podkładek , pojazdów, maszyn a także kontenerów.

Blacha płaska

Blacha płaska często pokryta jest np: poliestrową farbą proszkową produkuje się kwietniki do zastosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Data wpisu: 

2022-08-31

Kategoria:

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Przeczytaj też

image

Krak-Steel na targach Blechexpo, Schweisstec

Międzynarodowe targi Blechexpo i Schweisstec w Stuttgarcie cieszą się wysoką pozycją na arenie międzynarodowej oraz zyskują coraz większe znaczenie dla branży obróbki blachy. Jest to jedyne na świecie wydarzenie łączące…
image

Targi Made in Steel 2023

Udział w targach Made in Steel 2023, trwających od 9 do 11 maja 2023 roku w Mediolanie, okazał się dla naszego przedsiębiorstwa niezwykle owocny. Przybyliśmy tam z myślą o tym,…
image

Życzenia świąteczne

Życzymy państwu, aby ten świąteczny czas był okazją do radości i spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi. Niech te szczególne dni obfitują w piękne chwile i niosą nadzieję na…