Blacha czarna – rodzaje i zastosowanie
Poznaj rodzaje, zastosowanie i różnice pomiędzy popularnymi rodzajami blach czarnych - czym różni się blacha zimnowalcowana od gorącowalcowanej?

Blacha czarna oznaczana s235 i s355 to stal czarna węglowa. Litera „S” oznacza stal konstrukcyjną, a numer za nią wskazuje granicę plastyczności w MPa. 

Cieszy się powodzeniem ze względu na jej właściwości. Stóp żelaza z węglem, aby uzyskać swoje właściwości, zostaje poddany obróbce plastycznej oraz cieplnej. Im większa zawartość węgla w stali, tym będzie twardsza i odporna na działania.

Stal gorącowalcowana i zimnowalcowana

Blacha czarna występuje pod dwoma nazwami gorącowalcowana  i zimnowalcowana. Gorącowalcowaną wykorzystywana jest do kolejnych obróbek stali. Zimnowalcowana jest cieńsza w porównaniu do gorącowalcowanej, a jej jakość jest wyższa. Z tego powodu wykorzystywana jest do produkcji gotowych elementów.

Zastosowanie blachy czarnej

Blacha czarna dostępna jest w arkuszach lub specjalnych kręgach. Ma szerokie zastosowanie, ponieważ jest półproduktem. Najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie oraz ślusarstwie.

Z blachy czarnej wykonuje się m.in: blachy ryflowane, perforowane i płaskie. 

Blacha ryflowana

Blacha ryflowana, która ma delikatnie wytłaczany wzorek często nazywana żeberkiem posiada właściwości antypoślizgowe. Wykorzystuje się ją do produkcji elementów stopni, podestów i pomostów roboczych. Blachę ryflowaną często wykorzystuje się w wystroju wnętrz – jako dopełnienie industrialnych aranżacji pełni funkcję blatów stołów oraz mebli. Może być także stosowana w celu wykończenia ścian oraz obudowy mebli kuchennych. 

Blacha perforowana

Blacha perforowana (blacha płaska) wykorzystywana jest do produkcji różnego rodzaju podkładek , pojazdów, maszyn a także kontenerów.

Blacha płaska

Blacha płaska często pokryta jest np: poliestrową farbą proszkową produkuje się kwietniki do zastosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Data wpisu: 

2022-08-31

Kategoria:

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Przeczytaj też

image

Krak-Steel na targach Resta 2024

Przedstawicielki naszej firmy uczestniczyły w renomowanych targach branży budowlanej - RESTA 2024, które odbyły się od 25 do 27 kwietnia 2024 r. w Wilnie, na Litwie. RESTA jest największym wydarzeniem…
image

Targi Kipsala International Building Centre

W Krak-Steel konsekwentnie podnosimy swoje kompetencje oraz poszerzamy horyzonty biznesowe poprzez udział w najważniejszych wydarzeniach branżowych. Od 21 do 24 marca 2024 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Budowlanych…
image

Krak-Steel na targach ROOF SOLAR CRAFT

Luty był dla naszego zespołu niezwykle intensywny i pełen wyjątkowych doświadczeń. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w prestiżowym międzynarodowym wydarzeniu - targach ROOF SOLAR CRAFT, zorganizowanych w PVA EXPO w Pradze. To…